Grosse Aktion


Grosse Aktion, proj. Marcin Bortkiewicz

Teatr Ecce Homo "Grosse Aktion"
Reżyseria - Marcin Bortkiewicz
(prapremiera 23 października 10 - Festiwal WINDOWISKO w Gdańsku, premiera 14 listopada 2010r. Baza Zbożowa)


Aktualna obsada:
Agata Orłowska, Karol Górski, Marek Kantyka i Michał Pustuła.


W spektaklu premierowym wystąpili:
Agata Orłowska, Karol Górski, Marek Kantyka, Mariusz Kosmalski.

Produkcja Stowarzyszenie Artystyczne Ecce Homo


To 35 premiera Teatru Ecce Homo. Spektakl powstał na podstawie jednej z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych książek ostatnich lat, powieści "Łaskawe" autorstwa Jonathana Littella. To fikcyjne wspomnienia byłego oficera SS Maximiliana Aue. Człowieka wszechstronnie wykształconego, doktora prawa, miłośnika muzyki, literatury i filozofii. Nazistowskiego zbrodniarza, który obejmuje stanowisko dyrektora francuskiej fabryki koronek.

Z recenzji:
(...) Ukazana retrospektywnie historia każe podstarzałemu już bohaterowi uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach jeszcze raz. W spektaklu, momentami wyraźnie inspirowanym estetyką filmową bohater nie przygląda się biernie wydarzeniom.
Po latach jest tym samym człowiekiem, który w większości sytuacji postąpiłby znowu tak samo. Dobrym, czysto teatralnym zabiegiem jest pomysł na zmianę charakteru postaci, dzięki któremu m.in. "powstają" Erynie (nazywane przewrotnie Łaskawymi), mityczne boginie zemsty, które ścigają bohatera i są klamrą kompozycyjną całości. Mroczny (nie tylko za sprawą spowitej w czerni i, jak zawsze u Bortkiewicza, oszczędnej i wieloznacznej scenografii i kostiumów) i lodowaty spektakl unika czyhających w podjętym temacie mielizn i manowców. Nie pyta i nie daje odpowiedzi, a jedynie każe nam bezsilnie patrzeć(...)
Magdalena Hajdysz Gazeta Wyborcza Trójmiasto

Nagrody
- I nagroda w kategorii najlepszy spektakl na XII Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji "Windowisko" w Gdańsku - październik 2010r.
- I nagroda w kategorii najlepszy aktor/aktorka dla całej czteroosobowej obsady na XII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji "Windowisko" w Gdańsku - październik 2010r.
- Gdańskie Stypendium Teatralne dla najlepszego reżysera festiwalu - Marcina Bortkiewicza na XII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji "Windowisko" w Gdańsku - październik 2010r.
- GRAND PRIX na XII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wlkp w dniach 17-21 listopada 2011r.
Copyright (c) 2010-2011 Wojciech Habdas. All rights reserved.
All photographs (c) 2010-2011.