Obecnie zespół Teatru "Ecce Homo" posiada w repertuarze:

"Być świnią w maju"


Spektakl "PADAMME, PADAMME"

adaptacja i reżyseria Marcin Bortkiewicz
(premiera 11 listopada 2007r. Baza Zbożowa)


To jubileuszowy - 25 spektakl Teatru Ecce Homo, złożony w hołdzie Tadeuszowi Majowi w 10 rocznicę Jego śmierci. Przedstawienie oparte jest na motywach powieści Aleksandra Sołżenicyna - "Oddział chorych na raka".
Kostogłotow - zesłaniec stalinowski i Rusanow - partyjny aparatczyk trafiają do jednego szpitala, do tej samej sali na oddziale chorych na raka. Wyrwani z tak zwanego prawdziwego życia przewartościowują swoją egzystencję stojąc na jej granicy ze śmiercią. Szpital staje się dla nich i dla reszty pacjentów, oraz personelu medycznego mikrokosmosem, w którym o wiele wyraziściej ujawniają się postawy moralne, wyostrzają sympatie i antypatie, w którym znacznie szybciej trzeba się opowiedzieć za prawdą lub przeciwko niej, staje się miejscem, gdzie miłość nabiera naprawdę niepowtarzalnego i ostatecznego kształtu.

Nagrody:
1. II nagrodę w kategorii najlepszy spektakl na VIII Ogólnopolskim Festiwalu w Ostrowie Wielkopolskim w 2008r.
2. I nagrodę (indywidualną) dla żeńskiej obsady spektaklu na VIII Ogólnopolskim Festiwalu w Ostrowie Wielkopolskim w 2008r.
3. W sierpniu 2008 roku Teatr Ecce Homo prezentował spektakl "Padamme, Padamme" na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu, gdzie otrzymał bardzo dobre recenzje w tygodniku teatralnym "Three Weeks" i czasopiśmie kulturalnym "The List" (patrz: www,eccehomo.pl-link Edynburg-recenzje)
4. I nagrodę na X Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Autorskich "WINDOWISKO" w Gdańsku w październiku'08
5. Marcin Bortkiewicz został wybrany najlepszym reżyserem tegorocznego "WINDOWISKA". Za "Padamme, Padamme" otrzymał indywidualną Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska - Gdańskie Stypendium Teatralne.
6. Grand Prix na XXX Ogólnopolskiej Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju 2009r."Barbarzyńcy przyszli"


"Audycja"


Spektakl "KRUCHOŚĆ" (Mastaba).

"Kruchość" w zamyśle autorek (Joanny Kondratowicz i Aleksandry Jaworskiej) to spektakl uliczny, który swoją premierę miał 3 grudnia w Galerii Echo(pod roboczym tytulem Mastaba).


"Persona"


Spektakl "GROSSE ACTION"

reżyseria Marcin Bortkiewicz
(prapremiera 23 października 10 - Festiwal WINDOWISKO w Gdańsku, premiera 14 listopada 2010r. Baza Zbożowa)


To 35 premiera Teatru Ecce Homo. Spektakl powstał na podstawie jednej z najgłośniejszych i najbardziej kontrowersyjnych książek ostatnich lat, powieści "Łaskawe" autorstwa Jonathana Littella. To fikcyjne wspomnienia byłego oficera SS Maximiliana Aue. Człowieka wszechstronnie wykształconego, doktora prawa, miłośnika muzyki, literatury i filozofii. Nazistowskiego zbrodniarza, który obejmuje stanowisko dyrektora francuskiej fabryki koronek.

Z recenzji:
(...) Ukazana retrospektywnie historia każe podstarzałemu już bohaterowi uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach jeszcze raz. W spektaklu, momentami wyraźnie inspirowanym estetyką filmową bohater nie przygląda się biernie wydarzeniom.
Po latach jest tym samym człowiekiem, który w większości sytuacji postąpiłby znowu tak samo. Dobrym, czysto teatralnym zabiegiem jest pomysł na zmianę charakteru postaci, dzięki któremu m.in. "powstają" Erynie (nazywane przewrotnie Łaskawymi), mityczne boginie zemsty, które ścigają bohatera i są klamrą kompozycyjną całości. Mroczny (nie tylko za sprawą spowitej w czerni i, jak zawsze u Bortkiewicza, oszczędnej i wieloznacznej scenografii i kostiumów) i lodowaty spektakl unika czyhających w podjętym temacie mielizn i manowców. Nie pyta i nie daje odpowiedzi, a jedynie każe nam bezsilnie patrzeć(...)
Magdalena Hajdysz Gazeta Wyborcza Trójmiasto

Nagrody
I nagroda w kategorii najlepszy spektakl na XII Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji "Windowisko" w Gdańsku - październik 2010r.
I nagroda w kategorii najlepszy aktor/aktorak dla całej czteroosobowej obsady na XII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji "Windowisko" w Gdańsku - październik 2010r.
Gdańskie Stypendium Teatralne dla najlepszego reżysera festiwalu - Marcina Bortkiewicza na XII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji "Windowisko" w Gdańsku - październik 2010r.

Copyright (c) 2003-2020 Wojciech Habdas. All rights reserved.
All photographs (c) 2003-2020.